sobota, 8 marca 2014

Przedegzaminacyjne Edmodo

Już za nieco ponad miesiąc uczniowie 3 klas gimnazjum zmierzą się z egzaminem. Nie chcę w tym momencie polemizować z ideą egzaminów jako takich, ich sensownością, miarodajnością i dylematami, z którymi my - nauczyciele a także nasi uczniowie musimy się zmierzyć. Wiemy, że bezsensem jest uczyć "pod egzamin", ale problem tkwi w tym, jak zrównoważyć uczenie, aby mimo wszystko, nie zatracając się w egzaminacyjnym szale, przygotować naszych podopiecznych do pisania testów.
W tym roku mam aż dwie 3 klasy gimnazjum, więc postanowiłam zorganizować moim uczniom kursy przygotowujący do egzaminu na platformie edmodo. Zaczęliśmy po feriach. Na początku każdego tygodnia na moich uczniów czekało nowe zadnie. Starałam się, aby obok zadań polegających na rozwiązywaniu testów próbnych, czy pisaniu rozprawek, znalazły się także zadania wymagające kreatywności, angażujące uczniów, a przy okazji wykorzystujące różne narzędzia TIK.
Jako że do egzaminów zostało wówczas 10 tygodni, przygotowałam 10 tematów, które chciałam powtórzyć z moimi uczniami. Stworzyłam 10 odznak, aby móc na platformie edmodo zaznaczać sobie zrealizowane przez poszczególne osoby zadania.
Za nami już kilka tygodni pracy.
Zaczęliśmy od Kochanowskiego. Zadaniem uczniów było wykonanie z programie mindmup mapy myśli dotyczącej życia i twórczości poety z Czarnolasu.
Efekty pracy niektórych uczniów były rewelacyjne!
Dodatkowo przygotowałam dla uczniów "zgadywankę" na learningapps i kilka przykładowych pytań dotyczących twórczości Kochanowskiego  z ubiegłorocznych testów gimnazjalnych.Kolejny tydzień upłynął pod patronatem Ignacego Krasickiego. Uczniowie robili komiksy do bajek poety.
Na edmodo mieli także do rozwiązania test (pytania z egzaminów gimnazjalnych) oraz krzyżówkę.

Efekty pracy moich uczniów zebrałam na stronie padletu (Bajki 3ga Bajki 3gb), tak, aby mogli oglądać swoje prace. Następnie w ankiecie na edmodo wybierali najlepsze z nich.
W kolejnych tygodniach trochę powiało nudą, pytania w formie testów i rozprawki...
W tym tygodniu zajmujemy się gatunkami literackimi, zadanie to stworzenie krzyżówki dotyczącej wybranego gatunku na learningapps. Ciekawa już jestem, co też moim uczniowie wymyślą.

Przed nami jeszcze kilka tygodni pracy. Jestem mile zaskoczona ich aktywnością. Ostatnio sami mnie poganiali i dopytywali, czy na edmodo już jest kolejne zadanie. Mam nadzieję, że uda nam się sensownie przygotować do egzaminu. Jednak bez względu na wyniki samo zainteresowanie uczniów jest już dla mnie dużą nagrodą.

2 komentarze:

  1. Gratulacje. Dużo pracy, ale ile doświadczeń. Super.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny pomysł, wykorzystam w przyszłym roku.

    OdpowiedzUsuń